place

Ostrów (powiat tarnowski)

Wierzchosławice (gmina)Wsie w powiecie tarnowskim
Most w Ostrowie
Most w Ostrowie

Ostrów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Wierzchosławice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Fragment artykułu z Wikipedii Ostrów (powiat tarnowski) (Licencja: CC BY-SA 3.0, Autorzy, Obrazy).

Ostrów (powiat tarnowski)
gmina Wierzchosławice

Współrzędne geograficzne (GPS) Adres Pobliskie miejsca
placePokaż na mapie

Wikipedia: Ostrów (powiat tarnowski)Czytaj dalej na Wikipedii

Współrzędne geograficzne (GPS)

Szerokość geograficzna Długość geograficzna
N 50.016111 ° E 20.884722 °
placePokaż na mapie

Adres

78
33-122 gmina Wierzchosławice
województwo małopolskie, Polska
mapOtwórz w Mapach Google

Most w Ostrowie
Most w Ostrowie
Podziel się doświadczeniem

Pobliskie miejsca

Most nad Dunajcem koło Tarnowa
Most nad Dunajcem koło Tarnowa

Most nad Dunajcem koło Tarnowa – most drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 973 na Dunajcu w gminie Wierzchosławice, na południe od wsi Ostrów, w pobliżu zachodnich granic Tarnowa (Mościc). Obiekt otwarty w styczniu 2024 jest najdłuższym mostem w województwie małopolskim. Głównym celem budowy przeprawy była zmiana połączenia węzła autostradowego Tarnów Mościce autostrady A4 z drogą wojewódzką nr 973, tak by tranzyt pojazdów nie odbywał się przez wsie Ostrów i Wierzchosławice, zwiększając bezpieczeństwo i przepustowość ruchu po zachodniej stronie Tarnowa i Strefą Aktywności Ekonomicznej w Mościcach. Przy okazji budowy mostu zmodernizowano układ drogowy okolicy, w tym wyremontowano fragment ulicy Witosa w granicach administracyjnych Tarnowa. Na Rondzie w Kępie Bogumiłowickiej wykonano wlot uwzględniający w przyszłości połączenie na południe, z tarnowską ulicą Krakowską. Całość inwestycji obejmowała: most długości 815 metrów, rondo jednopasmowe i skrzyżowanie wraz z drogami dojazdowymi, ciąg pieszo-rowerowy na całej długości trasy oraz oświetlenie. Ostatni element – zwornik mostu – został zabetonowany w grudniu 2022 roku. 27 września 2023 na moście odbyły się testy obciążeniowe. Most ma trzynaście podpór, a główne przęsło (nad samym Dunajcem) ma 185 metrów długości i jest najdłuższym w Polsce zrealizowanym w technologii betonowania nawisowego. Przeprawą prowadzi jezdnia o szerokości 8,3 metra, ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,8 metra i pobocze techniczne o szerokości 1,8 metra. Inwestycja kosztowała ponad 170 milionów zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło 134 milionów zł, wkład miasta Tarnów – 6 milionów zł, starostwa powiatowego i gminy Wierzchosławice – kilkaset tysięcy złotych. W szczytowych momentach prac na budowie pracowało 250 ludzi, a do wzniesienia obiektu użyto 3000 ton stali.

Zbylitowska Góra (gromada)

Zbylitowska Góra (od 31 XII 1961 Zgłobice) – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972. Gromady, z gromadzkimi radami narodowymi (GRN) jako organami władzy najniższego stopnia na wsi, funkcjonowały od reformy reorganizującej administrację wiejską przeprowadzonej jesienią 1954 do momentu ich zniesienia z dniem 1 stycznia 1973, tym samym wypierając organizację gminną w latach 1954–1972. Gromadę Zbylitowska Góra z siedzibą GRN w Zbylitowskiej Górze utworzono – jako jedną z 8759 gromad na obszarze Polski – w powiecie tarnowskim w woj. krakowskim, na mocy uchwały nr 30/IV/54 WRN w Krakowie z dnia 6 października 1954. W skład jednostki weszły obszary dotychczasowych gromad Koszyce Wielkie, Zbylitowska Góra i Zgłobice ze zniesionej gminy Mościce w tymże powiecie. Dla gromady ustalono 27 członków gromadzkiej rady narodowej. 31 grudnia 1959 do gromady Zbylitowska Góra przyłączono wsie Koszyce i Błonie ze zniesionej gromady Rzuchowa; z gromady Zbylitowska Góra wyłączono natomiast część obszarów wsi Koszyce Wielkie i Zbylitowska Góra o łącznej powierzchni 251,0552 ha, włączając je do miasta Tarnów w tymże powiecie. Gromadę Zbylitowska Góra zniesiono 31 grudnia 1961 w związku z przeniesieniem siedziby GRN ze Zbylitowskiej Góry do Zgłobic i przemianowaniem jednostki na gromada Zgłobice.